Przedszkole Miejskie Nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie

Zakładowa 15, 42-480 Poręba

Zasady funkcjonowania

Przedszkole Miejskie nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie  jest placówką publiczną, nieferyjną, zapewnia dzieciom opiekę, wychowanie i nauczanie przez pięć dni  w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.00 do 17.00,  z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział przedszkolny. W przedszkolu jest 225 miejsc oraz funkcjonuje 9 oddziałów.

Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę  od godziny 9:00 do godziny 14:00. Każda dodatkowa godzina poza podstawą programową jest płatna i wynosi 1zł.

Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez Dyrektora przedszkola

Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez Dyrektora przedszkola na wniosek Rady Pedagogicznej na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacji, z  uwzględnieniem  wymagań zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego, zasad ochrony zdrowia i higieny pracy, potrzeb dzieci oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).

Praca wychowawczo-dydaktyczna prowadzona jest na podstawie programu wychowania przedszkolnego, zatwierdzonego przez MEiN i wybranego spośród innych przez Radę Pedagogiczną. W przedszkolu istnieje również możliwość pracy na podstawie programu własnego zatwierdzonego w trybie przewidzianym przepisami prawa.

Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku, zainteresowań i możliwości rozwojowych dziecka, potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności:

• zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,

• zapewnia dzieciom pełne poczucie bezpieczeństwa pod każdym względem,

• stosuje w swoich działaniach przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki oraz przepisy przeciwpożarowe,

• współpracuje z ośrodkami psychologiczno-pedagogicznymi i poradniami specjalistycznymi zapewniając w miarę potrzeb konsultacje i pomoc.

W przedszkolu są prowadzone zajęcia dodatkowe, które wspomagają rozwój dzieci oraz są prowadzone zajęcia adaptacyjne.

Roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne:

Dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.

Przedszkole Miejskie nr 1 im. Misia Uszatka:

1. realizuje programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego

2. przeprowadza rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności

3. zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.

Podstawa prawna działalności edukacyjnej Przedszkola:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 356)

Utworzono dnia: 03.01.2022
Dokument wprowadził: